Правила перевезень
Правила та обов’язки перевізника та пасажирів
Права та обов’язки пасажирів та перевізника при здійсненні перевезень
1.1. Пасажир повинен зберігати квиток (у тому числі електронний) до закінчення поїздки та пред’являти його на вимогу служби контролю та/або екіпажу для повторної перевірки.
1.2. Пасажир повинен з’явитися до місця відправлення автобуса, зазначеного в квитку, заздалегідь, але не пізніше ніж за 10 хвилин до вказаного в квитку часу відправлення автобуса.
1.2.1. На посадці Пасажир зобов’язаний надати дійсні проїзні документи. (Докладніше про дійсні проїзні документи див. п. 3.2.2). Пасажира попереджено про те, що при відмові пред’явити документи або за відсутності будь-якого з документів, перевізник має право в односторонньому порядку розірвати договір з Пасажиром. Перевізник має право також відмовити у поїздці, якщо екіпаж автобуса має підозри, що проїзні документи можуть викликати у Пасажира проблеми з прикордонними службами та затримку під час проходження кордонів.
3.2.2. Дійсні проїзні документи – документи, що дозволяють Пасажиру перетинати внутрішні та зовнішні кордони країни, термін придатності яких не закінчився або не закінчиться під час передбачуваної поїздки. Документами є:
- Паспорт або ID карта громадянина країни ЄС для в’їзду та/або проїзду територією країн ЄС, країн Шенгену або інших країн, якщо внутрішнє законодавство країни не передбачає наявність у пасажира інших проїзних документів.
- Паспорт та віза, вклеєна в цей паспорт – для в’їзду та/або проїзду територією країни, на яку поширюється встановлений законодавством країни візовий режим; міграційна картка.
- Дитячий паспорт, проїзний документ дитини та віза, вклеєна в паспорт, – для в’їзду та/або проїзду, перебування на території країни, на яку поширюється візовий режим, встановлений законодавством країни.
- Для проїзду з дітьми можлива наявність додаткових проїзних документів, а саме свідоцтва про народження, нотаріально завіреної довіреності від батьків, свідоцтва про розлучення, рішення суду тощо. Перелік цих документів залежить від законодавства країни, з якої або до якої в’їжджає дитина.
- Дипломатичний паспорт, службовий паспорт та віза, якщо це передбачено законодавством країни проходження або транзитних країн.
- Свідоцтво на повернення (оформляється консульською установою)
3.2.3. Якщо пасажир передбачає перетинати державні кордони за особливими правилами (або проїзними документами), що відрізняються від стандартної процедури перетину кордонів загальним потоком пасажирів, то пасажир зобов’язаний погодити з перевізником свою поїздку не менше ніж за 7 робочих днів до поїздки, надавши підтвердження про можливість перетину кордону. .
3.3. У разі неявки пасажира до пункту відправлення згідно з інформацією у квитку, поїздка в одному напрямку, включаючи пересадки/зміни автобуса, анулюється, гроші за анульовану поїздку не повертаються.
Пошук пасажирів, що не з’явилися на посадку (у тому числі по телефону) та/ або додаткове очікування пасажирів, що спізнюються, не передбачено.
3.4.2. Автобус робить зупинки за маршрутом згідно з розкладом, враховуючи обставини непереборної сили (див. п.7.8.1). Тривалість зупинок оголошується водієм чи стюардесою. Після закінчення цього часу автобус їде, а Пасажир, що запізнився, продовжує маршрут самостійно без компенсації проїзду.
3.5. Безкоштовно дозволяється перевозити до двох одиниць багажу, вага кожної одиниці не перевищує 30 кг, та ручну поклажу, яка має знаходитись у салоні автобуса у пасажира. Детальна інформація у Правилах перевезення багажу.
3.6.1. Додатковий багаж приймається до перевезення лише за наявності вільного місця у багажному відділенні автобуса та за окрему плату. Вільне місце у багажному відділенні визначає водій на посадці, беручи до уваги загальну кількість пасажирів в автобусі, розподіл по містах та інші фактори.
Перевізники рекомендують провезення додаткового багажу заздалегідь узгоджувати. У період з 15.05 по 15.09 та з 15.12 по 15.01 провезення додаткового багажу обмежене, приймається лише з письмового дозволу перевізника.
3.6.2. Перевізник має право відмовити Пасажиру у провезенні додаткового багажу. Якщо в цьому випадку Пасажир приймає рішення відмовитись від поїздки, стюардеса або посадковий персонал анулює поїздку та ставить позначку на квитку пасажира. Такі квитки не можна здати та отримати компенсацію.
Пасажир має право в особистому кабінеті Системи лояльності оформити нову поїздку зі знижкою згідно з п.3.6.3.
3.7.1. Перевізник відповідає лише за наявність одиниці багажу, який прийняв перевезення, тобто. пасажиру було видано документ (багажна наклейка), що підтверджує прийом багажу. У тому випадку, якщо багаж втрачено повністю або частково, йому було завдано шкоди, Перевізник несе відповідальність лише за відновлювальну вартість, за вирахуванням амортизації, у розмірі такої суми шкоди, яка вказана у документах та/або за допомогою інших правомочних методів доказів.
3.7.2. Перевізник не бере на себе відповідальність за заподіяння будь-якої шкоди речам, які не допускаються до перевезення в багажному відділенні автобуса згідно з п. 3.9.2, а також за б’ються, швидкопсувні, неправильно упаковані, цінні (гроші, документи, електронні та технічні засоби) і т.д.) предмети.
3.7.3. Перевізник рекомендує речі, які мають особливу цінність застрахувати. Перевізник не бере на себе відповідальність за незначне або поверхневе псування зареєстрованого багажу, зокрема за зламані колеса та ручки, втрачені обв’язувальні ремені та дрібні пошкодження, такі як порізи, подряпини, заломи чи плями, що з’явилися під час звичайної амортизації та використання під час поїздки . За безпеку ручної поклажі відповідає сам пасажир.
3.8. Якщо Пасажир є на посадку в брудному одязі, у нетверезому стані (включаючи наслідки вживання алкогольних напоїв/ наркотичних засобів) або іншим чином загрозливим або обмежуючим безпеку, здоров’я чи комфорт інших Пасажирів та/або екіпажу, поводиться неадекватно, агресивно, підозріло при собі документів, які необхідні для перетину кордону, перевізник має право в односторонньому порядку розірвати договір на здійснення перевезення. У такому разі Пасажир не допускається до подорожі. Стюардеса, водій або інший представник перевізника робить відмітку про причину розірвання договору на квитку, і пасажир з таким квитком у разі претензії звертається до представництва Panbus для розгляду конкретного випадку.
Під час рейсу пасажирам заборонено:
3.9.1. Перевозити тварин та птахів,
3.9.2. Перевозити речовини та предмети, небезпечні для життя та здоров’я людини, а також речовини та предмети, які можуть завдати шкоди майну інших Пасажирів.
3.9.3. Розпивати алкогольні напої.
3.9.4. Курити в салоні та в туалеті автобуса.
3.9.5. Своєю поведінкою заважатиме роботі екіпажу або створювати незручності іншим Пасажирам.
3.9.6. Клацнути ноги на сидіння або загороджувати прохід в автобусі.
3.9.7. Лежати на сидіннях чи підлозі автобуса.
3.9.8. З метою безпеки самого Пасажира, а також щоб уникнути заподіяння шкоди іншим пасажирам та транспортному засобу забороняється під час руху автобуса пересуватися салоном автобуса та стояти у проходах.
3.10.1 Якщо у Пасажира під час поїздки виникають проблеми з державними інстанціями, а також якщо пасажир порушує правила перевезення, екіпаж автобуса має право самостійно висадити даного Пасажира з автобуса або звернутися до правоохоронних органів та діяти відповідно до їх вказівок. У разі вартість поїздки не повертається.
3.10.2. Пасажир зобов’язаний відшкодувати Перевізнику збитки, що виникли внаслідок прибуття Пасажира на кордон країни прямування (країни транзиту) на транспортному засобі перевізника, що прямує маршрутом, без документа (паспорт та/або віза, інший документ), що дає право на в’їзд до країни прямування (країну) транзиту).
3.10.3. Пасажир повинен дбайливо поводитися з обладнанням автобуса, не допускати його псування. Пасажир несе матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну транспортному засобу, та зобов’язаний відшкодувати його Перевізнику.
3.10.4. З метою запобігання злочину або виявлення обставин та/або осіб, які вчинили правопорушення, для забезпечення безпеки пасажирів та екіпажу, а також збереження майна в салонах автобусів Panbus можливе розміщення систем відеоспостереження. Перевізник зобов’язується використовувати, передавати та зберігати отриману інформацію тільки для виконання вищевказаних цілей
3.11.3. Діти до 12 років допускаються до поїздки лише у супроводі повнолітньої особи.
Придбання та здавання квитка, зміна зареєстрованих у ньому даних
4.1.1. Перевізник несе відповідальність лише за доставку Пасажира до зазначеного у квитку пункту. Страхові поліси здоров’я та багажу можна оформити самостійно у страховій компанії.
4.1.2. Під час рейсу Перевізник може надавати додаткові послуги, наявність або відсутність яких залежать від напрямку та тривалості рейсу-платні (буфет, телефон), безкоштовні (наявність стюардеси, відео, туалет, кондиціонер, пледи, Wi-Fi, 220V, кавовий апарат, індивідуальний) вбудований мультимедійний екран (без навушників) тощо)
4.1.3. Розклад руху автобусів не передбачає часу для оформлення Tax Free/Duty Free.
4.2.1. Усі місця в автобусі однаково комфортні. Перевізник залишає за собою право без попереднього попередження замінити автобус, поміняти місце пасажира через зміну автобуса або бажаючи забезпечити безпеку Пасажирів та екіпажу та або з метою максимально якісного здійснення перевезення. Схема автобуса при купівлі квитка носить лише інформативний характер, можливі зміни в моделі автобуса, розташування місць і проходів.
4.2.2. У випадку, якщо заводом-виробником місце в автобусі обладнане ременями безпеки, пасажир під час руху автобуса повинен бути пристебнутим.
4.3. Якщо квиток придбано із знижкою, під час поїздки необхідно мати при собі документ, що підтверджує обґрунтованість застосування знижки. Якщо на маршруті передбачені знижки для особливих вікових груп (діти, молодь, особи віком від 60 років), то знижка застосовується відповідно до віку на момент першої поїздки (туди). Для студентів підтвердженням білета зі знижкою є наявність ISIC. У разі відсутності документа, що підтверджує обґрунтованість застосування знижки, пасажир має право використовувати поїздку лише після здійснення доплати до стандартної (без знижки) вартості квитка.
4.4.1. Якщо дані, зареєстровані в квитку, не відповідають параметрам рейсу (маршрут, час виїзду, кінцевий пункт прямування, напрямок та тарифна категорія) або документам, пред’явленим Пасажиром на посадці в автобус, пасажир не має права використовувати цю поїздку.
4.4.2. У квитку зазначається повне ім’я пасажира (ім’я та прізвище без скорочень, зменшувально-пестливих форм або псевдонімів) згідно з тим, як дані зазначені у проїзному документі. Якщо вимога не виконана, пасажир не має права використовувати дану поїздку.
4.4.3. Квиток у таких випадках (п.4.4.1, п.4.4.2) анулюється, гроші за квиток не підлягають поверненню. Для здійснення поїздки пасажир зобов’язаний придбати новий квиток із правильними даними.
4.5. При доплаті 10 % вартості квитка можна змінити ім’я та (або) прізвище Пасажира (не пізніше 24 годин до моменту першої поїздки), зберігаючи інші параметри (маршрут, кінцевий пункт проходження, напрямок та тарифну категорію). Ця послуга доступна лише у представництвах Panbus (крім України). У квитках, придбаних у власному кабінеті учасника Системи лояльності, не можна змінити ім’я та прізвище.
4.6. Для поїздок на автобусах Перевізників Panbus (крім перевізників «Українські Лінії» та Ельбрус-транс) до моменту першої поїздки в квитку в рамках одного маршруту можна змінювати пункт відправлення/прибуття. Ця послуга доступна лише у представництвах Panbus (крім України). Якщо змінений квиток коштує дорожче, Пасажир повинен доплатити різницю, якщо дешевше, то різниця не повертається.
Зміни міст відправлення/прибуття на посадці в автобус або під час рейсу не передбачено.
4.7. Втрачені квитки відновлюються в агентстві, де вони були придбані відповідно до правил агентства. Квитки з відкритою датою поїздки відновленню не підлягають. Відновлені квитки неможливо здати та отримати компенсацію за невикористану поїздку, також неможливо змінити дату виїзду.
4.8. За відсутності багажу допускається наявність у пасажира лише електронного квитка.
4.9. Змінювати дату виїзду на нову можна не пізніше ніж за 24 години до вказаної в квитку старої дати поїздки. Змінити дату поїздки можна в будь-якій агенції, яка продає квитки на рейси. Представництва Panbus надають послугу безкоштовно, інші агенції можуть стягувати плату за послугу відповідно до своїх правил. При зміні дати виїзду по телефону, претензії щодо можливих помилок, що сталися під час реєстрації квитка, не приймаються.
Порядок розгляду претензій
7.1.1. Претензії про відхилення від графіка руху розглядаються та підлягають компенсації лише в тих випадках, якщо вони сталися з вини Перевізника.
7.1.2. Пасажир несе повну індивідуальну відповідальність за неналежне оформлення документів на право перетину кордонів держав за маршрутом. У разі недопущення пасажира до поїздки або зняття пасажира з автобуса під час контролю, вартість поїздки не повертається, і претензії з цього приводу не розглядаються.
7.1.3. Пасажир самостійно та усвідомлено приймає рішення скористатися буфетом (у тому числі приготувати напій із кавового апарату) під час руху автобуса. Претензії до перевізника щодо облитого чи забрудненого одягу не розглядаються та не підлягають будь-якій компенсації.
7.2.1. Скарги та претензії від пасажирів щодо поїздки (з копіями квитків та ін. документами, що підтверджують) повинні бути адресовані фірмі-перевізнику, яка виконувала цей рейс, протягом 90 днів після дати виконання поїздки. Заяву необхідно подати на сайті перевізників у розділі Інфо-Скарги.
Для проведення ретельного оперативного внутрішнього розслідування з метою виявлення обставин, а також усунення можливих обґрунтованих недоліків та недопущення появи нових Перевізники рекомендують надсилати скарги та претензії в найкоротший термін після поїздки.
7.2.4. Представництво, яке приймає претензію та передає її фірмі-перевізнику, не несе відповідальності за дії фірми-перевізника у розгляді заяви та змісті відповіді.
7.2.5. Скарги розглядаються фірмою-перевізником протягом 90 днів із моменту отримання нею всіх документів, що підтверджують претензію. У випадку, якщо претензія та/або підтверджуючі документи Пасажира написані мовою, відмінною від державної мови фірми-перевізника, термін розгляду заяви може бути збільшений на термін, необхідний для перекладу заяви та/або документів, але не менше 15 робочих днів.
7.2.6. На заяви, пропозиції та персональні питання пасажирів перевізник залишає за собою право відповідати в усній формі.
7.3. У разі, якщо відправлення маршрутом затримується з вини перевізника, проте пасажир вирішує використовувати поїздку, претензії про затримку відправлення та прибуття не приймаються. Якщо пасажир вирішує не використовувати подорож, необхідно діяти відповідно до пункту 6.4.
7.3.1. У випадку, якщо відправлення по маршруту скасовується з вини перевізника, проте пасажир погоджується перенести дату і використовувати поїздку пізніше, то претензії щодо компенсації додаткових витрат, що виникають, не приймаються.
Змушені зупинки з технічних причин під час рейсу:
7.4.1. У разі, якщо рейс перервано з вини перевізника, та перевізник не може забезпечити пересадку на інший автобус перевізника, пасажиру при відмові від продовження поїздки виплачується компенсація за непрослідковану відстань відповідно до вартості придбаного квитка, або перевізник компенсує вартість квитка на інший автобус (або проїзду) у плацкартному вагоні поїзда, якщо цим маршрутом не курсує автобус) до місця призначення, зазначеного в квитку Перевізника.
7.4.2. Допустима затримка автобуса в дорозі з вини Перевізника становить 10% від часу, передбаченого розкладом руху. Якщо затримка в дорозі з вини Перевізника перевищує допустиму, перевізник виплачує пасажиру компенсацію за час у дорозі понад допустимий.
7.5. Пасажир зобов’язаний з’ясувати всю необхідну та цікаву його інформацію до придбання квитка, у тому числі інформацію про: виконання рейсу, точний маршрут, доступний сервіс в автобусі, необхідні документи для перетину кордону тощо. Таку інформацію, у межах своєї компетентності, усно чи письмово може надати працівник з обслуговування клієнтів у довірчих представництвах Panbus.
7.6.Пасажир зобов’язаний перевірити правильність зазначених у квитку даних відразу після отримання квитка. Якщо до поїздки залишилося понад 24 години, пасажир протягом 12 годин з моменту придбання квитка може анулювати квиток та отримати 100% повернення за квиток. Гроші на рахунок перераховуються відповідно до загальних правил перевезення пасажирів (п.5.3.3., 5.3.4., 5.3.5.). Це правило не поширюється на квитки з відкритою датою (OPEN DATE).
7.7. У разі непередбачених обставин Перевізник має право змінювати/скасовувати рейси, проінформувавши про це Пасажирів за повідомленим під час купівлі квитка телефоном (для квитків, куплених в інтернеті, е-майлом та/або телефоном).
Перевізник не несе відповідальності:
7.8.1. За відхилення від розкладу, несвоєчасне подання транспортного засобу, відміну рейсу, що виникли внаслідок обставин непереборної сили (включаючи, але не обмежуючись: погодні умови, затори (“пробки”) на дорогах, дії держорганів, проходження кордонів тощо, а також дії самих пасажирів, що впливають на виконання зобов’язань) або інших обставин (технічні неполадки автобуса по дорозі до місця відправлення), які Перевізник, незважаючи на вжиті заходи, не зміг передбачити та запобігти.
7.8.2. За будь-які збитки, які виникли у Пасажира через відхилення від графіка руху, за винятком випадків потурання або свідомого злісного невиконання зобов’язань фірмою-перевізником.
7.8.3. За будь-які невдалі пересадки на будь-які види транспорту через відхилення від графіка руху, за винятком пересадок, зазначених у квитку Panbus. Якщо Пасажир не встигає до гарантованої пересадки, зазначеної у квитку, Panbus забезпечує Пасажиру альтернативним видом транспорту.
7.8.4. За будь-які збитки, які виникли у Пасажира внаслідок злочинної діяльності будь-якої приватної особи (у тому числі інших пасажирів, учасників руху чи екіпажу).
7.8.5. За проблем, що виникають у Пасажира з державними інстанціями у зв’язку з документами (паспорт, візи, страховка тощо) або вмістом багажу Пасажира.
7.8.6. За речі, залишені чи забуті у салоні автобуса. Знайдені в салоні автобуса речі передаються на зберігання до офісу Перевізника, який обслуговує цей рейс. Якщо серед знайдених речей є продукти харчування, що швидко псуються, вони піддаються негайній утилізації. Якщо власник речей не перебуває упродовж 1 місяця, речі переходять у власність Перевізника. За зберігання знайденої речі (понад 3 дні) при передачі її власнику стягується плата у розмірі 50 EUR.
Загальні правила
2.1. При перевезенні багажу в багажному відділенні автобуса перевізник несе відповідальність лише за наявність одиниці багажу, але не гарантує збереження його цілісності чи працездатності. Перевізник не бере на себе відповідальність за незначне або поверхневе псування багажу, зокрема за зламані колеса та ручки, втрачені обв’язувальні ремені та дрібні пошкодження, такі як порізи, подряпини, заломи чи плями, що з’явилися під час звичайної амортизації та використання під час поїздки. За безпеку ручної поклажі відповідає сам пасажир.
2.2. При оплаті додаткового багажу пасажиру видається квитанція про оплату, на підставі якої пасажир може отримати квитанцію суворої звітності та касовий чек у представництвах Panbus. Додатковий багаж без квитанції про оплату перевозити заборонено.
2.3. На кожну одиницю багажу, що перевозиться, наклеюється наклейка з номером, відповідна наклейка з тим же номером вклеюється в квиток або в дублікат квитка пасажира.
2.4. Здаючи багаж, пасажир повинен мати на увазі, що протягом усього рейсу доступ до особистих речей у багажному відділенні закрито.
2.5. Видача багажу здійснюється лише за умови пред’явлення пасажиром відповідної багажної наклейки.
2.6. Перевізник рекомендує пасажирові перед поїздкою застрахувати свій багаж.
2.7. За збереження ручної поклажі під час рейсу, у тому числі під час зупинок та кордонів, відповідає сам Пасажир.
2.8. З метою безпеки на вимогу Перевізника пасажир зобов’язаний пред’явити Перевізнику вміст свого багажу. У разі відмови Перевізник має право не допустити цього пасажира до поїздки.
2.9. Багаж без пасажира не перевозиться.
2.10. У правилах перевезення пасажирів та багажу визначено максимальні лінійні розміри багажу. Перевищення зазначених величин тягне за собою додаткову плату за перевезення багажу або відмову в перевезення.
Безкоштовне перевезення багажу
3.1. Безкоштовно дозволяється перевозити:
3.1.1. Ручну поклажу, яка має бути в салоні автобуса у пасажира. Ручна поклажа знаходиться під ногами або на багажній полиці. Заборонено розміщувати ручну поклажу у проході салону автобуса.
3.1.2. До 2-х (двох) одиниць багажу, вага кожної одиниці не перевищує 30 кг.
Обсяг ділиться так:
3.1.2.1. Для першої (однієї) одиниці багажу лінійні розміри не повинні перевищувати 50*50*80 см, включаючи колеса, кишені та ручки.
3.1.2.2. Для 2-х (двох) одиниць багажу лінійні розміри кожної одиниці не повинні перевищувати 65*30*45 см, включаючи колеса, кишені та ручки.
3.1.3. Пасажирам – дітям за відсутності іншого багажу дозволяється безкоштовно провозити дитячий візок (тільки у складеному вигляді).
3.1.4. Пасажирам – інвалідам дозволяється безкоштовно провозити інвалідний візок (тільки у складеному вигляді).
3.1.5. Провезення туристичних рюкзаків у багажному відділенні обмежене, не більше однієї одиниці на одного пасажира. У разі перевезення туристичного рюкзака, додатковий багаж без заздалегідь оформленого погодження з перевізником до перевезення не приймається.
Багаж, за який треба доплачувати
4.1. Додатковий багаж приймається до перевезення лише за наявності вільного місця у багажному відділенні автобуса та за окрему плату. Вільне місце у багажному відділенні визначає водій на посадці, зважаючи на загальну кількість пасажирів в автобусі, розподіл по містах та інші фактори. Перевізники рекомендують провезення додаткового багажу узгоджувати з перевізником/перевізниками заздалегідь (щонайменше 5 робочих днів до поїздки).